Single Blog Title

This is a single blog caption
12 oktober 2025

DANSEWORKSHOP / med dansekompagniet ‘NEXT ZONE’ for børn og unge 6-18 år / 12. oktober kl.15.30

Dansekompagniet NEXT ZONE viser søndag eftermiddag korte uddrag af kompagniets forestillinger WAR, TRANSHUMANIST og GREED og afholder efterfølgende workshop for børn og unge. Her vil du blive instrueret af de professionelle dansere og selv få mulighed for at kaste dig ud i stilarterne ‘popping’ og ‘elektrodans’.

Det er gratis at deltage, kræver blot tilmelding i forvejen.
Tilmeld dig her via Billetto.

PROGRAM / SØNDAG DEN 12. OKTOBER
15.30-16.15: NEXT ZONE viser uddrag af kompagniets forestillinger WAR, TRANSHUMANIST og GREED.
16.15-17.00: NEXT ZONEs dansere giver workshops til børn og unge mellem 6-18 år i stilarterne ‘popping’ og ‘elektrodans’.

 

OPLEV OGSÅ FORESTILLINGEN ‘LOVE’ OG FLERE WORKSHOPS I EFTERÅRSFERIEN

Torsdag den 16. oktober holder NEXT ZONE desuden to workshops henholdsvis målrettet børn 3-6 år og børn og unge 7-18 år.

Om aftenen den 16. oktober opfører de forestillingen LOVE kl.19.30 i Munkeruphus’ væksthus.

Begge arrangementer er gratis, men kræver tilmelding.

Om NEXT ZONE
NEXT ZONE er et dansk dansekompagni, som turnerer med professionelle og medrivende forestillinger på både nationale og internationale scener. NEXT ZONE fokuserer på at udfordre og skabe nye opfattelser af, hvad dans som kunstart kan. Deres koreografiske univers skubber til grænserne for, hvad der er kropsligt muligt og giver samtidig publikum unikke og tankevækkende scenekunstneriske oplevelser.

Foto: Pressefoto fra NEXT ZONEs forestilling TRANSHUMANIST.