Requiem for papir? – Et uddrag
Requiem for Papir? – en performance installation i glashuset
GribGruppen inviterer til papirets refugie, hvor vi samles omkring vores arv i papir. Et arkiv, hvor bøger, postkort, påklædningsdukker og meget mere giver os et rørende indblik i vores fælles dagligdag og væren – både før og nu.
De personlige fortællinger bliver almene i de genkendelige nedslag i hverdagspapiret, og i Requiem for Papir? foldes papiret ud til et sanseligt univers, der fremkalder billeder af levet liv på en måde, som måske kun papiret kan.
Er dette papirets requiem – papirets sidste sang?
Tre kunstnere fra Gilleleje: Scenekunstner Helene Kvint, scenograf Filippa Berglund og musiker & komponist Birgit Løkke, har fundet sammen i GribGruppen. De arbejder installatorisk, musikdramatisk og tværæstetisk med deres værker, med afsæt i hverdagsfortællinger og det lokale liv – og altid med papiret som medspiller.
Requiem for Papir? er GribGruppens første værk og havde premiere hos Anne Vilsbøll på Papir Akademiet i Gilleleje i juli 2025. Performanceinstallationen, som fremføres i glashuset på Munkeruphus i september 2026, er et uddrag af Requiem for Papir?, som blev produceret i 2025 med støtte fra Statens Kunstfond.
Der er et begrænset antal pladser. Køb din billet HER
Tidspunkt: 26.+27 september 2026 kl. 15.00 – 15.45
Sted: Munkeruphus, Munkerup Strandvej 78, 3120 Dronningmølle
Pris: 140 Kr.
