Single Blog Title

This is a single blog caption
03 juli 2025

FOREDRAG & FÆLLESSPISNING / Seniorforsker Poul Grinder-Hansen fortæller om dronning Sophie / 3. juli kl.17

Med afsæt i den svenske kunstner Ingela Ihrmans stærke fascination af dronninger inviterer vi til en aften dedikeret til dronning Sophie. Hun var en magtfuld kvinde i sin samtid, mor til otte børn og dronningen, som har lagt navn til Dronningmølle.

Sophie – renæssancedronning og succesrig forretningskvinde

Den 38-årige kong Frederik 2. giftede sig i 1572 med sin 14-årige kusine Sophie, der var datter af hertugparret fra Mecklenburg. Den store aldersforskel var øjensynligt ingen hindring for et lykkeligt ægteskab – kongen var i al fald meget glad for ”min Sophie”, som han kaldte hende, og Sophie fødte otte børn, bl.a. den senere konge Christian 4.

Da Frederik 2. døde i 1588 viste det sig, at Sophie på ingen måde bare var en pyntelig dronning og barnemoder, men at hun var en kvinde med klare meninger. På sine ældre dage var hun blevet den rigeste kvinde i Nordeuropa, og hun kunne låne penge ud til knap så velbeslåede fyrster. Også hendes egen søn, Christian 4., nød godt af moderens evner.

I dette foredrag fortæller seniorforsker Poul Grinder-Hansen fra Nationalmuseet om Sophie både som menneske, fyrste og forretningskvinde. Og om hvordan hun kom til at lægge navn til vandmøllen og i dag byen Dronningmølle.

Fællesspisning efter omvisningen

Efter foredraget har vi fællesspisning med udsigt til havet kl.18. Den vegetariske langbordsmiddag er tilberedt af Munkeruphus enestående kok, Charlotte Nowak. Dessert og drikkevarer kan tilkøbes. Prisen er 230 kr og inkluderer både foredrag og middag. Der er begrænsede pladser, så tilmeld dig senest 30. juni. Tilmelding her via billetto.

Hvis vejret tillader det, sidder vi ude i haven.

Husk at du som medlem af Munkeruphus’ kunstvenner får 10% rabat.

Tilmelding: Tilmeld dig foredrag og fællesspisning her via billetto.

Poul Grinder-Hansen er historiker og seniorforsker ved Nationalmuseet, hvor han har været ansat som museumsinspektør siden 1988. Han har i løbet af godt 40 år publiceret et par hundrede artikler og bøger med hovedvægt på dansk historie, kulturhistorie og den kirkelige kulturarv, herunder en biografi om Frederik 2. Han har desuden medvirket i en række programmer på Danmarks Radio om dansk historie, kunsthistorie og danske dronninger.

 

Portræt af Dronning Sophie, Hans Knieper ca. 1572. Samling: Rosenborg Slot.